вторник, 22 декабря 2015 г.

Карти знань



Карта знань сукупність діаграм і схем, що в наочному вигляді демонструють думки, тези, пов’язані одна з одною та об’єднані загальною ідеєю.
Така карта дозволяє зобразити певний процес або ідею повністю, а також утримувати одночасно у свідомості значну кількість даних, демонструвати зв’язки між окремими частинами, запам’ятовувати (записувати) матеріали та відтворювати їх навіть через тривалий термін у системі знань про певний об'єкти чи у певній галузі.
Карти знань — це зручна і ефективна техніка унаочнення мислення та альтернатива звичайному (лінійному) запису. Їх застосовують для формулювання нових ідей, фіксування та структурування даних, аналізу та впорядкування даних, прийняття рішень тощо. Цей спосіб має багато переваг перед звичайними загальноприйнятими способами запису. На відміну від лінійного тексту, карти знань не лише зберігають факти, але і демонструють взаємозв'язки між ними, тим самим забезпечуючи швидше і глибше розуміння матеріалу.
Карти знань — досить привабливий інструмент проведення презентацій, мозкових штурмів, планування свого часу, запам’ятовування великих обсягів даних, самоаналізу, розробки складних проектів, власного навчання й розвитку.
Використовуючи карти знань, ми отримуємо такі можливості:
·                поліпшити пам’ять, нагадати факти, слова й образи;
·                генерувати ідеї;
·                надихнути на пошук рішення;
·                продемонструвати концепції і діаграми;
·                аналізувати результати або події;
·                структурувати роботу (реферат, доповідь);
·                підбивати підсумки зробленого;
·                організовувати взаємодію при груповій роботі або у рольових іграх;
·                ефективно структурувати і опрацьовувати дані.
Основні принципи створення карт знань:
·                об'єкт уваги (вивчення) сфокусовано в центральному образі;
·                основні теми і ідеї, пов'язані з об'єктом уваги, розходяться від центрального образу у вигляді ідей;
·                гілки пояснено й позначено ключовими образами і словами;
·                ідеї наступного порядку (рівня) також зображено у вигляді гілок, що відходять від центральних гілок і так далі;
·                гілки формують зв'язану вузлову структуру (систему).
Існує різноманітне програмне забезпечення для створення та редагування діаграм зв’язків або карт знань. Є безкоштовні для користувачів або ті, за допомогою яких можна створити безкоштовно певну кількість таких карт. Є і такі, за користування якими потрібно сплатити за певні кошти.
Алгоритм створення карт знань
1.           Розташувати центральну тему в середині карти знань. Сформулювати її стисло й точно, та/або подати зображенням.
2.           Розділити тему на кілька самостійних областей, тобто створити розгалуження до найголовніших підрозділів, від яких, в свою чергу відходять розгалуження до інших під-підрозділів, і т.д.
3.           На гілках ви розміщуєте слова або картинки в залежності від обраної ідеї і т.п.
4.           Визначити основні завдання й дії. У всіх розгалуженнях подати ключові слова, що їх характеризують та змушують згадати те чи інше поняття.
5.           Знайти всі асоціації (зв'язки) й подати їх на карті.
6.           Розставити пріорітети.
7.           Користуватися різними візуальними засобами.

Комментариев нет:

Отправить комментарий